Danskere skriver flere hundrede gange om ugen i vores chat. Og det er vi glade for. Men især, når de vælger det store skridt – dåben, hvor vi vælger et liv for Jesus.
Vi besvarer spørgsmål om Gud (både kritiske og åbne), beder for alle, der ønsker bøn, og hjælper dem, der søger Gud med at komme videre i deres gang med Gud.
Her bringer vi et eksempel – med personens tilladelse, selvfølgelig.
Charlotte skrev, og vi hjalp hende med at blive døbt.
“Det var den bedste dag i mit liv”
Charlotte havde bestemt sig for at blive døbt, allerede inden hun skrev til os i vores chat. Efter en søgning på nettet endte hun i vores chat og spurgte, om vi kunne hjælpe – og det kan vi.
Vi fandt mennesker, der kunne hjælpe hende, som boede tæt på hende. Og kort tid efter blev hun døbt.
Senere skrev Charlotte denne besked til os:

Hvorfor fortæller vi dette?
Vi fortæller historien om Charlotte for at inspirere andre, der har besluttet sig for et liv for Jesus, til at gøre det samme.
Vi kan hjælpe dig med at blive døbt – uanset hvor du bor i Danmark. Og vi døber dig hurtigst muligt, når du er klar – som de gjorde det i biblen.
Hvis du også overvejer dåb på den sande bibelske måde – altså på din egen tro, helt under vand – så er du velkommen til at kontakte os gennem kontaktformularen, eller skrive i vores chat.
Vi håber at høre fra dig. Gud velsigne dig.
Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få nye ord fra Gud og inspirerende artikler i din e-mail inbox hver måned.